Działalność

Dlaczego "Flow"?
Z wikipedi: Flow - przepływ (inaczej doznanie uniesienia, uskrzydlenie) – pojęcie z pogranicza psychologii pozytywnej i psychologii motywacji. Twórcą koncepcji jest Mihály Csíkszentmihályi, według którego flow to stan między satysfakcją a euforią, wywołany całkowitym oddaniem się jakiejś czynności.
W takim stanie flow chcemy, aby byli uczestnicy naszych warsztatów, kursów. Aby czuli, że to co robią jest wspaniałe, potrzebne i rozwijające dla ich podopiecznych, ale i dla nich samych :) Też abyśmy podsumowując np. kurs przewodnikowski czuli satysfakcję z wykonania dobrej roboty, przygotowania kolejnych instruktorów ZHP.
Zapewne jeszcze nie raz inaczej to określimy, ale najlepiej po prostu poczuć to FLOW…

Podstawą naszych działań są dokumenty ZHP związane z kształceniem, znajdują się na stronie:

Nasza praca koncentruje sią na wymienionych obszarach:

1. Kursy drużynowych
  2. Kursy przewodnikowskie
  3. Kursy zastępowych
  4. Kręgi instruktorskie
  5. Szczepy
  6. Opiekunowie prób (przy współpracy z KSI)

Współpraca z ZKK

Współpracownikiem zespołu może zostać każdy chętny instruktor posiadający wiedzę, umiejętności, którymi chce się dzielić z innymi członkami hufca. Współpraca polega m.in. na:
- prowadzeniu zajęć, warsztatów
- współorganizacji warsztatów i kursów
- poradnictwie, tworzeniu i udostępnianiu artykułów, materiałów, poradników

Przygotowaliśmy kartę współpracownika do wypełnienia. Pozwoli nam ona zebrać potrzebne informacje w jednym miejscu, co też może się przydać przy składaniu wniosku na OKK.

Członkostwo w ZKK

Aby być członkiem ZKK trzeba:
- być instruktorem
- współorganizować minimum jedną inicjatywę kształceniową w hufcu
- 2 razy przygotować konspekty i prowadzić zajęcia na kursach/warsztatach (różne tematy) i mieć je zaopiniowane przez instruktora z OKK
Po spełnieniu tych warunków zespół podejmuje ostateczną decyzję o przyjęciu nowego członka.

Opiniowanie zajęć

Aby ujednolicić sposób w jaki opiniujemy zajęcia przygotowaliśmy arkusz obserwacji prowadzącego zajęć. Jest w nim wiele punktów, które podczas zajęć sprawdzimy, aby przedstawić jak najbardziej rzetelną opinię o prowadzącym i jego zajęciach. Dla instruktora pomoże to szlifować umiejętności kształceniowca, co może skutkować co raz lepszymi zajęciami. Warto zapoznać się z arkuszem przed zajęciami, aby sprawdzić czy jest się dobrze przygotowanym.

Prowadzenie zajęć

Zastęp zastępowych nie wie jak przygotować plany pracy zastępów? Kadra szczepu nie radzi sobie z ciągiem wychowawczym lub chce przygotować kurs zastępowych? Sam nie potrafisz się za to zabrać? Służymy pomocą! Jeśli chcecie zorganizować warsztaty kształceniowe w swoim środowisku chętnie w tym pomożemy. Napisz na zkk@bialystok.zhp.pl lub do szefa ZKK, a ustalimy szczegóły współpracy.

Kontakt: zkk@bialystok.zhp.pl