Działalność

Dlaczego "Flow"?
Z wikipedi: Flow - Przepływ (inaczej doznanie uniesienia, uskrzydlenie) – pojęcie z pogranicza psychologii pozytywnej i psychologii motywacji. Twórcą koncepcji jest Mihály Csíkszentmihályi, według którego flow to stan między satysfakcją a euforią, wywołany całkowitym oddaniem się jakiejś czynności.
W takim stanie flow chcemy, aby byli uczestnicy naszych warsztatów, kursów. Aby czuli, że to co robią jest wspaniałe, potrzebne i rozwijające dla ich podopiecznych, ale i dla nich samych :) Też abyśmy podsumowując np. kurs przewodnikowski czuli satysfakcję z wykonania dobrej roboty, przygotowania kolejnych instruktorów ZHP.
Zapewne jeszcze nie raz inaczej to określimy, ale najlepiej po prostu poczuć to FLOW…

Podstawą naszych działań są dokumenty ZHP związane z kształceniem, znajduję się na stronie:

Nasza praca koncentruje sią na wymienionych obszarach:

1. Kursy drużynowych
  2. Kursy przewodnikowskie
  3. Kursy zastępowych
  4. Kręgi instruktorskie
  5. Szczepy
  6. Opiekunowie prób (przy współpracy z KSI)

Współpraca z ZKK

Współpracownikiem zespołu może zostać każdy chętny instruktor posiadający wiedzę, umiejętności, którymi chce się dzielić z innymi członkami hufca. Współpraca polega m.in. na:
- prowadzeniu zajęć, warsztatów
- współorganizacji warsztatów i kursów
- poradnictwie, tworzeniu i udostępnianiu artykułów, materiałów, poradników

Przygotowaliśmy kartę współpracownika do wypełnienia. Pozwoli nam ona zebrać potrzebne informacje w jednym miejscu, co też może się przydać przy składaniu wniosku na OKK.

Członkostwo w ZKK

Aby być członkiem ZKK trzeba:
- być instruktorem
- współorganizować minimum jedną inicjatywę kształceniową w hufcu
- 2 razy przygotować konspekty i prowadzić zajęcia na kursach/warsztatach (różne tematy) i mieć je zaopiniowane przez instruktora z OKK
Po spełnieniu tych warunków zespół podejmuje ostateczną decyzję o przyjęciu nowego członka.

Opiniowanie zajęć

Aby ujednolicić sposób w jaki opiniujemy zajęcia przygotowaliśmy arkusz obserwacji prowadzącego zajęć. Jest w nim wiele punktów, które podczas zajęć sprawdzimy, aby przedstawić jak najbardziej rzetelną opinię o prowadzącym i jego zajęciach. Dla instruktora pomoże to szlifować umiejętności kształceniowca, co może skutkować co raz lepszymi zajęciami. Warto zapoznać się z arkuszem przed zajęciami, aby sprawdzić czy jest się dobrze przygotowanym.

Prowadzenie zajęć

Zastęp zastępowych nie wie jak przygotować plany pracy zastępów? Kadra szczepu nie radzi sobie z ciągiem wychowawczym lub chce przygotować kurs zastępowych? Sam nie potrafisz się za to zabrać? Służymy pomocą! Jeśli chcecie zorganizować warsztaty kształceniowe w swoim środowisku chętnie w tym pomożemy. Napisz na zkk@bialystok.zhp.pl lub do szefowej ZKK, a ustalimy szczegóły współpracy.

Kontakt: zkk@bialystok.zhp.pl

PLAN PRACY 2016/2017

SPRAWOZDANIE 2015/2016

PLAN PRACY 2015/2016

Analiza

• Od lutego 2015 roku szefową ZKK jest hm. Magdalena Kropiwnicka. Od tego czasu zespół na nowo buduje swoje założenia organizacyjne i programowe. Przyjęliśmy nazwę „Flow”.
  • Udało nam się opracować plan na nowy rok oraz kierunki działania w hufcu, które dokładnie zostaną opracowane w strategii kształcenia na kolejną kadencję z nową komendą wybraną na zjeździe hufca.
  • Nasza praca koncentrować się będzie na wymienionych obszarach:
  1. Kursy drużynowych
  2. Kursy przewodnikowskie
  3. Kursy zastępowych
  4. Kręgi instruktorskie
  5. Szczepy
  6. Opiekunowie prób (przy współpracy z KSI)
  • Planujemy również podjąć działania w kierunku przygotowywania kolejnych kształceniowców i zachęcenia instruktorów do zdobywania Brązowej Odznaki Kadry Kształcącej.
  • Zespół posiada swój profil na Facebook’u https://www.facebook.com/zkkbialystok. Udostępniane są na nim aktualności dotyczące kształcenia w hufcu.

Skład

• Nowy rok rozpoczęliśmy w składzie czteroosobowym. W rozkazie L9/2015 z dnia 29.09.2015r. z funkcji członka ZKK zwolniona została pwd. Ewelina Baranowska.
  • Postanowiliśmy zrobić nabór do zespołu by zwiększyć jego skład. W tym celu zorganizowaliśmy spotkanie 16.09.2015 dla osób które chciałyby zająć się kształceniem. Na spotkaniu pojawiło się 9 osób. W tej sprawie odezwali się też inni instruktorzy. W tej chwili wszyscy chętni zostali współpracownikami.
  • Współpracownicy wspomagają zespół w organizowaniu kursów, warsztatów, prowadzeniu zajęć oraz w poradnictwie (np. tworzenie materiałów).
  • Aby zostać członkiem ZKK należy być instruktorem, współorganizować z nami chociaż jedna inicjatywę oraz poprowadzić zajęcia o dwóch różnych tematach i mieć je pozytywnie zaopiniowane przez członka ZKK. Decyzję o członkostwie podejmuje cały zespół.

Założenia 2015/2016

Lp.

Cele

Zamierzenia