Harcerski Kurs Alpha

Co to jest kurs Alpha?

Alpha to cykl 10 spotkań, w przystępny sposób prezentujących przesłanie chrześcijaństwa. Jest to miejsce, w którym można dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać sens życia. Ale nie tylko. Alfa to próba spojrzenia na temat wiary z zupełnie innej strony. To wymiana doświadczeń, ciekawi ludzie, zabawa i dyskusje o sprawach, które być może od dawna Cię nurtują.

Dla kogo jest Alpha?

Alpha jest skierowana jest do tych, którzy nie odkryli jeszcze Boga w swoim życiu bądź pragną odświeżyć podstawy swojej wiary, ale także dla tych, którzy po prostu chcieliby zaznajomić się z wiarą chrześcijańską. Na kurs Alpha mogą przyjść osoby w różnym wieku: od 13 lat po nieokreśloną górną granicę wieku. Harcerski Kurs Alpha kierujemy do harcerzy z różnych organizacji harcerskich i skautowych.

Założenia kursu Alfa

Można je wyjaśnić rozwijając kolejne litery słowa ALPHA:

Aanyone can come. Każdy może przyjść. Kurs jest przeznaczony dla każdego, kto chciałby się dowiedzieć czegoś więcej na temat wiary chrześcijańskiej niezależnie od wyznania.

L – learning and laughter. Uczymy się i śmiejemy. Kurs opiera się na wykładach podejmujących kluczowe zagadnienia wiary chrześcijańskiej. Spotkania odbywają się w radosnej atmosferze. Śmiech i humor są ważnym elementem kursu.

Ppasta (wł. makaron). Wspólne posiłki pomagają w stworzeniu miłej atmosfery i dają okazję do poznawania się i nawiązywania przyjaźni.

Hhelping one another. Pomagamy sobie nawzajem we wszystkim. Spotkania w małych grupach dyskusyjnych pomagają w zrozumieniu wykładu.

Aask anything. Można pytać o wszystko. Żadne pytanie nie jest niemądre lub zbyt napastliwe. Spotkanie w małej grupie daje właśnie okazję do zadawania pytań i dyskusji.

Jaką ma formę mają spotkania i o czym są?

Spotkania odbywają się co tydzień przez 10 tygodni i trwają po ok. 1,5 h. Każde z nich zaczyna się od poczęstunku, co jest okazją do poznania innych w swojej dobranej wiekowo grupie. Następnie ma miejsce krótki wykład. Każdy z nich porusza inny temat. To doskonała okazja, by poszerzyć i uporządkować swoją wiedzę.  Podczas wykładu dowiesz się m.in. czym jest chrześcijaństwo, jaki związek ma z naszym życiem Jezus, o co chodzi w Kościele (tematy innych spotkań niech pozostaną niespodzianką). Później można o tym podyskutować w małych grupach. Każdy może zadawać pytania i dzielić się swoimi opiniami z resztą swojej małej grupy. Nikt nie jest zobowiązany do zabierania głosu, można również przyjść i wysłuchać innych. W środku kursu ma miejsce również wyjazd weekendowy.

Ile to kosztuje?

Uczestnictwo w Alpha jest bezpłatne.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego fanpage na Facebooku.

Wypozyczalnia sprzetu

Poradniki