fot. Michał Majtas
Baza harcerska Hufca ZHP Białystok w Borkach – położona w sercu Puszczy Knyszyńskiej, niedaleko Białegostoku – stolicy województwa podlaskiego. Dzięki swej długiej oraz bogatej historii, to miejsce, które skupia na wyjazdach wiele pokoleń zuchów, harcerzy oraz instruktorów. Jest własnością hufca od 1994 roku.
Baza w Borkach to 1 hektar ogrodzonego terenu leśnego. Zaraz po przejściu przez bramę znajduje się plac apelowy z masztem, a tuż za nim drewniany, zielony budynek składający się z sali kominkowej, świetlicy oraz trzech małych pomieszczeń. Obok znajduje się drugi budynek, w którym mieści się stołówka i w pełni wyposażona kuchnia. W tym samym budynku - lecz z drugiej strony można znaleźć prysznice i umywalki. Baza wyposażona jest także w dwa kontenery z toaletami. Cały teren jest oświetlony.
Na terenie bazy znajduje się pięć podobozów z namiotami typu „dziesiątka”. Każdy podobóz przeznaczony jest na ok. 35 osób. Oprócz tego znajdują się dwa domki letniskowe. W jednym z nich zakwaterowana jest obsługa bazy: kwatermistrz, panie kucharki oraz ratownik medyczny. Drugi domek przeznaczony jest kadrze wypoczynku, który pomieści ok 16 osób. Baza przystosowana jest do goszczenia ok. 200 osób w jednym czasie.
Dodatkowo na terenie bazy wyznaczony jest krąg ogniskowy z drewnianymi ławkami, a tuż obok znajduje się zadaszona scena. Mieści się także boisko do siatkówki i piłki nożnej oraz nowo wybudowany plac zabaw. W sezonie wakacyjnym dostępny jest basen rozporowy.
Naszą bazę charakteryzuje cisza, spokój, piękne krajobrazy i szum lasu. Czego chcieć więcej? Zapraszamy do Borek!
Mapa bazy:
wyk. Dawid Zieliński