Oferta Muzeum Wojska na ferie zimowe

13.122017

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych „Wielkie wynalazki” przygotowanych przez Muzeum Wojska specjalnie na ferie zimowe 2018.

TERMIN: 22 stycznia – 4 lutego 2018 roku (wtorek-piątek) godz. 9.30 – 17.00
CZAS: 60 min.
WIEK UCZESTNIKÓW: 7- 12 lat

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja grup pod nr tel. 85 741 64 49

Dziś prawdopodobnie nie wzbudzają wielkiej sensacji, ale sto lat temu aeroplan, łódź podwodna, czołg czy pociąg pancerny były wynalazkami z kolejnej epoki. Choć odkryte wcześniej, na masową skalę zostały zastosowane dopiero podczas I Wojny Światowej, a następnie częściowo wprowadzone do cywilnego użytku. Podczas tegorocznych ferii zapraszamy na wyprawę w lata 1918-1920 i wizytę w 1. Wielkopolskiej Eskadrze Lotniczej, Kierownictwie Pociągów Pancernych nr 2 w Krakowie, 1. Pułku Czołgów armii gen. Hallera. Dowiemy się także jak powstała Polska Marynarka Wojenna. Zajęcia podzielone są na dwa moduły: w pierwszym pod okiem edukatora zwiedzamy wystawę „Między dwoma wojnami 1918- 1939”, w drugim każdy z uczestników wykonuje kartonowy model zgodnie z tematem zajęć (jeden temat do wyboru):

• Wielkopolska Eskadra Lotnicza
    Na podstawie archiwalnych zdjęć, przybliżymy uczestnikom jedną z najciekawszych historii dotyczącą Powstańców Wielkopolskich, którzy 6 stycznia 1919 r. na terenie Ławic zdobyli prawie 300 niemieckich samolotów. Następnie wykonamy repliki niemieckich samolotów m.in. Albatros i Fokker.
  • Pociągi Pancerne
    „Kozak”, „Piłsudczyk”, „Danuta”. To tylko niektóre nazwy nadawane polskim pociągom pancernym. Jak wyglądało życie codzienne żołnierzy w nich służących? Tego możecie dowiedzieć się wybierając temat Pociągi Pancerne. W drugiej części warsztatu każdy z uczestników wykona replikę lokomotywy pociągu pancernego.
  • Czołgi generała Hallera
    Firma Renault wyprodukowała około 4000 tysięcy egzemplarzy czołgu FT–17, z czego w kwietniu 1919 r. 120 sztuk wcielono do polskiego pułku czołgów, otwierając tym samym historię istnienia broni pancernej w II RP. Na zajęciach - opierając się o archiwalia- poznamy historię czołgu FT – 17 oraz wykonamy jego kartonową replikę.
  • Marynarka Wojenna
    W 1918 r. Polska nie miała dostępu do morza, jednak decyzją gen. Rozwadowskiego rozpoczęto formowanie Marynarki Wojennej na bazie Wiślanej Flotylli. Jakie statki używali wtedy marynarze? Kto na nich służył? Jako podsumowanie uczestnicy wykonają proste repliki jednostek pływających II Rzeczypospolitej.