Betlejemskie Światło Pokoju

18.122017

„W Tobie jest Światło” to hasło tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju, które już po raz 27. wyruszyło w świat dzięki harcerzom i skautom. Dotarło ono także do Białegostoku, przywiezione przez harcerzy aż ze Zlotu Betlejemskiego w Zakopanem, gdzie otrzymali je od skautów słowackich.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Ten mały płomyk jest symbolem jedności, braterstwa i pokoju. Hasło tegorocznej edycji przypomina nam, że w każdym z nas jest światło, które motywuje nas do czynienia dobra i pomagania innym. Szczególnie przed świętami powinniśmy pamiętać, by nie przygasić go natłokiem obowiązków, pośpiechem czy brakiem czasu, a pamiętać o tym, że Boże Narodzenie to czas radości, odpoczynku i czasu spędzanego z drugim człowiekiem.

Do Polski Światło przekazali jak co roku skauci ze Słowacji podczas Betlejemskiego Zlotu w Zakopanem. Stamtąd ruszyło ono we wszystkie krańce Polski, także na Podlasie. Jak co roku harcerze z Hufca ZHP Białystok przekażą je instytucjom, urzędom i przede wszystkim mieszkańcom, nie tylko w Białymstoku, ale również w sąsiednich miejscowościach takich jak Choroszcz, Supraśl, Wasilków, Studzianki, Sobolewo czy Kleosin. Płomień zostanie także przekazany dalej na Litwę i Białoruś dzięki harcerzom z Hufca Suwałki i Hufca Sokółka.

Każdy z nas może to szczególne Światło, które nie gaśnie mimo przemierzanych kilometrów, zabrać ze sobą do domu, by patrząc na nie w wigilijny wieczór nie zapominać o tym co jest w życiu najważniejsze.

Zachęcamy do odebrania Światła z hufca codziennie w godzinach pracy (należy przyjść z własnym zniczem lub lampionem) lub w miejscach wymienionych poniżej.

BIAŁYSTOK

Harcerskie ognisko z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom miasta - 23 grudnia, 16.30, dziedziniec Pałacu Branickich.

Osiedle Dojlidy Górne - 22 grudnia godz. 17 po mszy w kościele Św. Jana Chrzciciela w Dojlidach Górnych 40GBDW i 44GBGZ przekażą płomień mieszkańcom.

Osiedle Sienkiewicza - harcerze ze 111 BDH będą roznosić Światło od domu do domu 23 grudnia po godz. 18 oraz 24 grudnia rano będzie możliwość odebrania go w kościele Świętej Rodziny (ul. Ogrodowa).

Osiedle TBS - harcerze z 48 SzDHiZ będą roznosić Światło od domu do domu 24 grudnia w godzinach porannych.

Osiedle Wygoda - harcerze ze 137 BDH będą roznosić Światło od domu do domu 24 grudnia w godzinach porannych.

CHOROSZCZ

Przekazanie Światła przez drużyny harcerskie z Choroszczy (1 ChGZ, 1 ChDH, 1 ChDSh) odbędzie się 22 grudnia o godz. 19.30 w budynku M-GCKiS przy ul. Sienkiewicza 29 w Choroszczy podczas Harcerskiego Festiwalu Świątecznego "Pierwsza Gwiazdka" oraz 23 grudnia podczas Mszy Św.

KLEOSIN

24 grudnia, od rana do ok. 12 harcerze z 66 BDM będą przekazywać Światło przy kościele w Kleosinie.

SOBOLEWO

21 grudnia, godz. 17.00 przy szkole w Sobolewie Światło przekaże 105 DH.

STUDZIANKI

24 grudnia w godzinach porannych harcerze ze 121 SzDHiZ rozniosą Światło po domach mieszkańców.

SUPRAŚL

TUROŚŃ KOŚCIELNA

24 grudnia w godzinach 10-13 harcerze z 37 TDH i 73 TDSh na próbie rozniosą Światło po domach mieszkańców lub będzie można je odebrać w tych godzinach przy przy harcerskim ognisku przy kościele.

WASILKÓW

23 grudnia po Mszy wieczornej w parafii harcerze i zuchy z 55 WGZ i 153 BDH przekażą Światło mieszkańcom oraz będą roznosić je od domu do domu.