Sejmik Grunwaldzki

13.122011

Reprezentacja Przedstawicielstwa WDG na Chorągiew Białostocką ZHP (hm. Iza Brant-Szehidewicz, phm. Dariusz Szehidewicz, pwd. Joanna Jabłońska, HO Mariusz Fiłonowicz, HO Maja Anna Sass, sam. Julita Kulikowska, pion. Magda Cieśluk i Agata Szóstko, ćwik Bartłomiej Mordas, sam. Katarzyna Łazarowicz) wzięła udział w Sejmiku zorganizowanym przez środowisko grunwaldzkie Hufca Kutno w dniach 09-11.12.2011 roku.

Pierwszoroczni zostali zapoznani z ruchem wspólnoty podczas teleturnieju i rozpoczęto zajęcia integracyjne. Rada Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich obradowała do późnych godzin wieczornych.

Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich w ramach ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka zaopiekowała się jedną z rodzin. Pani Monika wychowuje samotnie czwórkę dzieci. Nie mają pralki, środków czystości, ciężko o buty i odzież, a chłopcy marzą o grze w Scrabble i zabawkowym samochodziku. Wspólnota spełniła marzenie, za zebranie pieniądze zostały wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy dla rodziny zakupione.
            Następnego dnia odbyły się warsztaty, które dotyczyły metodyki zadań grunwaldzkich i ich ciekawej realizacji. Wymieniliśmy także „Młodzi – kreatywni stworzyli LipDub, który będzie prezentowany na stronie Wspólnoty, a nieco młodsi  – zapaleńcy określani „Starszyzną grunwaldzką” zwiedzili Kutno. Na zakończenie wzięliśmy udział w giełdzie programowej związanej ze Zlotem Grunwaldzkim w lipcu. Każde środowisko przedstawiało jakie zadania wykona na jego rzecz. Do wyboru była promocja zlotu, wystrój miasteczka oraz program. Jak przystało na drużyny z gniazda Środkowa Polska przedstawiliśmy szereg działań we wszystkich obszarach programu tj. punkty aktywności (20minutowe zajęcia), warsztaty (2 godzinne zajęcia) i zajęcia sportowe.

Na zakończenie drugiego dnia mieliśmy zaszczyt spotkać pana Prezydenta Kutna, pana Starostę Powiatu Kutnowskiego, Komendantkę Hufca Kutno i dyrektorów szkół, w których działają drużyny grunwaldzkie. Opowiedzieli nam o dziejach i rozwoju miasta oraz podziękowali za pracę i działalność harcerską na rzecz bliźniego i kraju. Odbył się również koncert kolęd. Wspólny śpiew międzypokoleniowy okraszony został niesamowitą kolacją.

W niedzielę – obradował Sejmik, czyli najwyższa władza naszego ruchu podejmująca najważniejsze decyzje i uchwały dla Wspólnoty.

Zapraszamy białostockie drużyny biorące udział w programie „ROK REGIONÓW- PODLASIE” do spotkania, celem ustalenia wspólnych realizacji kampanii skierowanych do zewnątrz. Szczegóły wkrótce.