Wielka Gra - regulamin programu

02.092020

Jeśli harcerstwo jest Wielką Grą, to prawdziwy wędrownik musi znać cel tej Gry! - autor nieznany

Nieraz słyszymy porównania harcerstwa do Wielkiej Gry. Podejmując wyzwanie, dobrze jest być świadomym celów. Kazda gra ma swój regulamin, którym wszyscy uczestnicy powinni się kierować. Harcerskich zasad jest wiele, są one jasne i czytelne.

Żeby dobrze przygotować się do gry, musimy poznać wytyczne organizacyjne, które są zawarte w instrukcjach. Przez całą rozgrywkę przyświeca na Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie, będące swoistymi drogowskazami na ścieżce każdego członka organizacji, który to dobrowolnie zgadza się żyć według nich. Dzięki metodzie harcerskiej wiemy, jak nasza gra powinna wyglądać w praktyce. Nadaje ona stałe elementy, które powinniśmy zaliczyć. Cechy metody pozwalają zbudować charakter rozgrywki. Każdy mistrz gry powienien zapoznać się ze wstępem skierowanym do niego, czyli Misją ZHP. Dzięki niej wiemy, że wygrywać to znaczy wychowywać młodego człowieka na wszechstronnie rozwiniętego, świadomego i zaradnego obywatela.

Najbardziej pozytywnym aspektem naszej rozgrywki jst to, że w tę grę mozemy wygrywać wszyscy i to równolegle, ale jak tego dokonać? Jeśli mamy zatrzymać harcerze na dłużej, musimy stworzyć mu odpowiednie warunki. Potrzeba nadać atrakcyjności, wszechstronności naszym działaniom. Dzięki pośredniości instrumentow metodycznych pozwalamy graczom zbierać następne odznaki, przybliżając ich tym samym do wejścia na wyższy poziom gry.

Mamy do przejścia cztery poziomy: zuchowy, harcerski, starszoharcerski i wedrowniczy. Każdy z poziomów ma swoje wewnętrzne zasady, aby były one naturalne dla każdego członka organizacji. Wszystkie wytyczne, które porzadkują naszą prace, zawarte są w instrukcjach.

Na koniec zostają nam jeszcze trzy najważniejsze zasady harcerskiego wychowania: służba, braterstwo i praca nad sobą. Tworzac roczny program pracy jednostki powinniśmy pamiętać o wszystkich wyżej wymienionych regułach. Jednoczesnie nie zapominając o indywidualnym rozwoju, że ta gra, mimo że zespołowa, to dla każdego członka ZHP jest osobistą przygodą. Tworząc ten dodatek do Wielkiej Gry, mamy nadzieję na wzajemność oddziaływań i obopólne korzyści. Podsumowując, jeśli będziemy grać według zasad - wygramy!

REGULAMIN WIELKIEJ GRY