Święto patrona harcerzy - harcerska msza święta

16.042012

Serdecznie zapraszamy wszystkie zuchy, harcerzy, instruktorów i seniorów na
harcerską Mszę Świętą
z okazji święta patrona harcerzy - Świętego Jerzego

21 kwietnia 2012 r. o godzinie 15:00
spotkanie harcerzy o godzinie 14:45
stary kościół przy katedrze

Po mszy będzie miał miejsce uroczysty apel kończący Rajd Świętego Jerzego,
na który również zapraszamy.

Komenda Hufca ZHP w Białymstoku

Dowiedział się pewnego razu, że wichura zniszczyła domostwa, pozrywała dachy, połamała drzewa oliwne a ludzie wpadli w rozpacz. Ruszył więc konno do zniszczonych wiosek. Droga była trudna – wąska i śliska. W końcu Jerzy trafił nad górskie jezioro, nad brzegiem którego spotkał zapłakaną dziewczynę. Dowiedział się od niej o spustoszeniu, jakie sieje smok wśród ludzi, a ona właśnie wylosowała czarną kulę i będzie jego kolejną ofiarą. Usłyszawszy to rycerz, postanowił wybawić mieszkańców od potwora.

Kiedy wynurzył się z jeziora, rycerz natarł na poczwarę w imię Boże i z łatwością pokonał. Nie chciał przy tym żadnej nagrody, gdyż największą radością dla wojownika było ocalenie życia dziewczyny i niedoszłych ofiar bestii.

Po śmierci Jerzy został wyniesiony na ołtarze. Przez setki lat patronował rycerzom. Wiele obrazów i rzeźb przedstawiało walkę Jerzego ze smokiem. Rycerze opowiadali między sobą, że Jerzy dobywał broni tylko w słusznej sprawie.

Ewa Nowacka "Święty Jerzy"