Wydarzyło się w weekend...

11.112012

Trzy ostatnie dni były dla białostockich harcerzy dość pracowite, co w znacznej mierze było związane z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości.

Uroczystości przyjmowały różnorodne formy i obejmowały znacznie szerszy okres niż niedzielę 11 listopada.

W piątek 9 listopada w Sali WOAK-u przy ul. Św. Rocha miało miejsce  spotkanie z pieśnią i piosenką patriotyczną pod hasłem Patriotyczne Śpiewanie. Organizatorem tej inicjatywy była Szkoła Podstawowa nr 12 w Białymstoku. W śpiewaniu wziął udział Komendant Chorągwi hm. Andrzej Bajkowski, Komendantka Hufca hm. Agata Pietryszyk. Wśród wystawionych pocztów sztandarowych znalazł się również sztandar Hufca ZHP Białystok (za pomoc dziękujemy 118 BDH „Sfora”).

Sobota 10 listopada rozpoczęła się Olimpijką Zuchową zorganizowaną przez Namiestnictwo Zuchowej. W zawodach wzięło udział 6 zespołów z 4 białostockich gromad: 19 BGZ „Krasnoludkowy Ród”, 29 BGZ „Młode Plamy”, 6tka zuchowa przy 173 PDH oraz 6tka zuchowa przy 31 SzDHiZ. Zuchy rywalizowały o tytuł najsprawniejszej gromady, który to wywalczyła 19 BGZ „Krasnolodkowy Ród”. Wszystkim serdecznie gratulujemy a Namiestnictwu dziękujemy za przygotowanie inicjatywy.

W ramach obchodów przypadającej w niedzielę 94. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w sobotę 10 listopada  na cmentarzu wojskowym miały miejsce uroczystości z okazji 80. rocznicy odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Obrońców Białegostoku. Harcerze zapalili znicze na mogiłach, wystawili poczet sztandarowy oraz warty, złożyli znicze pamięci pod pomnikiem. W uroczystościach wziął udział Komendant Chorągwi hm. Andrzej Bajkowski, Komendantka Hufca hm. Agata Pietryszyk, a także reprezentacje 3 BDH „Rota”, 13 BDH „Czarne Koty” oraz 69 BDH.

W mijający weekend miało również miejsce kilka biwaków. Do Choroszczy udał się 33 BSDHiZ oraz 39 BDSh wraz ze 166 BDSh, do Warszawy 7 BDH, zaś do Ogrodniczek 160 BDSh. Ostatni z biwaków był szczególnym dla harcerzy z tej drużyny. Podczas sobotniego wieczornego świeczkowiska zakończonego ogniskiem dokonała się zmiana na funkcji drużynowej. Nową drużynową 160 BDSh została Druhna Patrycja Święcka. Druhno Moniko – dziękujemy za wiele lat służby z granatowym sznurem, Druhno Patrycjo – życzymy czerpania radości z pełnienia najważniejszej funkcji w naszej organizacji. W uroczystości przekazania funkcji wzięła udział Komendantka hufca hm. Agata Pietryszyk, a także przybyli na zaproszenie drużyny goście – zaprzyjaźnieni instruktorzy, była drużynowa oraz przedstawiciele drużyn szczepu.

Główne uroczystości związane z 94. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę tradycyjnie miały miejsce 11 listopada. Rozpoczęły się o godzinie 11:00 Mszą św., po której pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zebrani wysłuchali przemówień, apelu poległych, salwy honorowej. Zostały złożone wiązanki oraz przez harcerzy znicze pamięci. W uroczystościach wziął udział Komendant Choragwi hm. Andrzej Bajkowski, Komendantka hufca hm. Agata pietryszyk, z-ca Komendanta Hufca hm. Mariusz Brzozowski, Skarbnik hufca hm. Tomasz Borkowski oraz członkini komendy hufca hm. Marta Zapolska, a także wiele drużyn i instruktorów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom, drużynowym i instruktorom biorącym tak licznie udział w uroczystościach.

A już jutro - 12 listopada druga w tym roku harcerskim narada drużynowych – ostatnia szansa na złożenie ankiety aplikacyjnej na kurs przewodnikowski oraz możliwość na przekazanie mocno spóźnionego plany pracy drużyny. Do zobaczenia!

Redakcja serwisu