Pierwsza pomoc jest prosta - poczuj się bezpiecznie!

25.112014

W minioną niedzielę zakończył się Wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy (WKPP) organizowany przez Harcerski Klub Ratowniczy "Sokółka" pod pieczą Harcerskiej Szkoły Ratownictwa ZHP. Tytuł oraz sprawność mistrzowską Ratownika ZHP uzyskało 20 harcerzy z Sokółki, Białegostoku oraz Suwałk.

Wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy to forma szkoleniowa skierowana głównie do wędrowników, czyli harcerzy w wieku 16-25 lat, ale również osób niezrzeszonych w ZHP. Jest najbardziej zaawansowanym kursem z zakresu pierwszej pomocy z oferty Harcerskiej Szkoły Ratownictwa, obchodzącej w tym roku 20-lecie swojej działalności. Przez ten czas na kursach HSR zostało przeszkolonych ponad 20 000 osób na ponad 1000 kursach.

Podczas szkolenia trwającego dwa pełne weekendy (42 h lekcyjne) uczestnicy uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wykładów i pokazów, jednak najwięcej czasu poświęca się na ćwiczenia praktyczne i udzielanie pomocy w profesjonalnie zainscenizowanych symulacjach. Realizm sytuacji pozwala kursantom oswoić się z tym, jak może naprawdę wyglądać udzielanie pomocy w miejscu zdarzenia. Po ukończeniu szkolenia Ratownik ZHP przygotowany jest do udzielania pierwszej pomocy zarówno w codziennych sytuacjach, jak również wszelkich zdarzeniach wypadkowych i stanach bezpośredniego zagrożenia życia.

Tegoroczny kurs odbył się w terminie 14-16 oraz 21-23 listopada 2013 roku w Sokółce i był pierwszym tego typu w historii naszego miasta. Chętni do dalszego rozwoju absolwenci zasilą kręgi Harcerskiego Klubu Ratowniczego „Sokółka” biorąc następnie udział m.in. w organizacji kolejnych kursów i szkoleń oraz zabezpieczeniach medycznych lokalnych wydarzeń, pełniąc jednocześnie służbę na rzecz naszego miasta i lokalnej społeczności.

Komenda Hufca ZHP w Sokółce oraz Szef HKR Sokółka składają serdeczne podziękowania za okazane wsparcie i życzliwość poniższym instytucjom oraz firmom:

Urzędowi Miasta w Sokółce z Panem Burmistrzem na czele

Starostwu Powiatowemu w Sokółce z Panem Starostą na czele

Dyrekcji oraz pracownikom Zespołu Szkół w Sokółce

Firmie Steeler Auto Service Marcin Piasecki i Spółka Sp. j.

Firmie F.P.H. „U Matczaka” s.c.

Firmie PPH Marwibog S.C.

Spółdzielni Producentów Drobiu "EKO-GRIL" w Sokółce

Kierownictwu oraz pracownikom firmy "KUCHCIK"

Czuwaj!